Geopark - západní okruh

28.09.2020

Geopark se rozkládá na celém území Železných hor a tak není možné ho podrobně poznat celý za jediný den. Proto jsme pro vás připravili 5 okruhů, na kterých je možné autem navštívit cca 9-10 lokalit denně.

Chvaletice (stanoviště u usazovací nádrže na východním okraji obce, zaparkovat u kostela)
V okolí Chvaletic, Litošic a Sovolusk jsou velká ložiska pyritu a rodochrozitu. Dnes je povrchový lom u Chvaletic zavezen popílkem z elektrárny.

Litošice (na návsi v Sovoluskách)
V okolí Litošic vystupují sedimenty, které obsahují četné valouny křemene, žul a břidlic. Podle blízké obce je geologové označují jako litošický slepnec.

Litošice (v Litošicích odbočíme na Svobodnou Ves a po 900 metrech vlevo v lese)
Těžbu manganové rudy započala v r. 1920 Pražská železářská společnost, těžba probíhala povrchovou dobývkou, z minulých dob zde již byly pozůstatky hlubinné těžby, jejíž přesná dokumentace nebyla dochována. V letech 1945 až 1957 proběhl v širším území ložiskový průzkum, který byl uskutečněn v souvislosti s nutností zvýšit těžbu na ložisku Chvaletice. V té době zde byl proveden vrtný průzkum (vrt LT-6). V těchto letech byla již stará šachta zazděná. Pozůstatky těžby (prostor dobývky a odvaly) jsou v dnešní době zarostlé lesní vegetací, bývalé haldy tvoří v terénu malé vyvýšeniny.

Brloh (při vyjezdu na Pelechov odbočte poslední odbočkou vlevo a na konci cesty zaparkujte u lomu)
Za obcí se v nově vyčištěném lomu podařilo odkrýt po dlouhých šedesáti letech unikátní vrstvy v ordovických pískovcích a prachovcích s trilobitovou faunou.

Sovolusky (naučná tabule je na návsi v Sovoluskách, druhá je přímo u skalky severovýchodně od obce)
V lokalitě u Sovolusk jsou zachovány polštářové lávy. Tyto útvary jsou důkazem podmořských výlevů láv. Lokalita má statut přírodní památky.

Lipoltice (u silnice za Lipolticemi směrem na Podvrdy)
V nově očištěných skalních výchozech u Lipoltic byly zjištěny původní vrstevnaté plochy. Charakter sedimentů svědčí o existenci hlubšího prvohorního moře. V okolí byla po dlouhé době opět nalezena fauna ordovického stáří.

Chrtníky (naučná tabule u lomu jižně od Chrtníků)
U obce Chrtníky se těží diabas déle než 50 let. V Železných horách je to ojedinělý výskyt prvohorní vyvřeliny. V lomu byly také odkryty unikátní výchozy křídových sedimentů.

Raškovice (u parkoviště u rozhodny Barborka)
V okolí Raškovic byly v minulosti otevřeny lomy na křemenec. Z tohoto velmi pevného sedimentu byly vyráběny údajně nejlepší mlýnské kameny v Čechách.