Hrad Žumberk
Hrad Žumberk se nachází ve stejnojmenném městysu jižně od Chrudimi. Stačí vystoupat nebo vyjet na náměstí, kde je možné zaparkovat a pokračovat k prohlídce hradu. Samotný hrad Žumberk je nevelký hrádek a je celoročně přístupný zdarma. Zachovalo se obvodové zdivo, příkop a zbytky valu. Z hradu samotného se zachovala část vnějšího obvodového zdiva paláce a základové zdi hradeb, uzavírajících jednak hradní nádvoří, jednak parkán. Zajimavé je také nahlédnout do hradního sklepení, kde byla původně lednice. Na náměstí si můžete prohlédnout i zděnou zvonici, kašnu, studnu a kostel.
"První známý majitel hradu byl nepokojný vladyka Pilunk ze Žumberka, jenž pro škody učiněné v Nížkově, Svrakově a Pozděšíně (1318) pohnán byl do soudu zemského. V témže století byli v držení hradu páni z Boskovic. Vaněk z Žumberka řečený z Boskovic podával r. 1380, 2. července kněze ke kostelu Skalickému. Po něm byl držitelem hradu Kuník Kavalec ze Žumberka, jenž před r. 1402 zemřel. Na spásu duše jeho darován jest t. r. dne 13. ledna plat kostelu sv. Mikuláše v Praze. Nástupcem jeho byl Jan Kavalec z Lipoltic jinak ze Žumberka, kterýž roku 1415 stížný list ke sboru kostnickému zpečetil. Jeho nástupce (snad syn) Vaněk (okolo r. 1420) držel též Přestavlky a zapsal se r. 1440, 17. března na sjezdu Čáslavském k landfrídu čtyř krajů spojených."
Počátkem 17. století měl hrad dokonce majitele dva - až r. 1623 se Lidmile Zárubové z Lobkovic podařilo obě části panství opět spojit. Když Rudolf Josef svob. pán z Lisova a na Stránově prodal r. 1700 panství Žumberk Josefovi Františkovi hraběti ze Šenfeldu, majiteli Seče, Nasavrk, Orla, Bítovan a Zaječic, neobydlený hrad Žumberk pomalu pustl a byl rozebírán jako lom stavebního kamene. Ještě v letech 1760-1770 na hradě bydlel jistý lékař Devoty.
Od r. 1926 do r. 1948 o hrad pečoval Klub českých turistů, jenž také provedl nezbytné zajišťovací práce, dnes se o něj stará úřad městyse Žumberka a zdá se, že "vstáva z trosek".