Okolo přehrady Seč
Přehrada Seč je jedním z nejhezčích a také nejnavštěvovanějších míst v Železných horách. Jejím účelem je především zadržení vody v nádrži pro zlepšování průtoku v níže ležícím úseku řeky Chrudimky, ale má i funkci rekreační a vodohospodárnou. My obejdeme celou přehradu a navštívíme nejhezčí místa, která okolí přehrady nabízí.
Vystavěním přehradní hráze mezi skalnatými vrchy se zříceninami hradů Oheb a Vildštejn v letech 1924 - 1935 vzniklo jezero dlouhé 6,5 km a hluboké místy 30 m. Při stavbě hráze bylo použito 75 000 m3 kamene, převážně žulových kvádrů, jež sem byly dopravovány 10 km dlouhou lanovou drahou z lomů v Libkově u Nasavrk. Dále bylo spotřebováno 1450 vagónů cementu a 3000 vagónů písku. Zděná hráz je gravitační oblouková, 42 metrů vysoká a 165 metrů dlouhá. Nádrž pojme 22 milionu m3. Elektrárna je umístěna pod vyrovnávací komorou, asi 1,2 km pod přehradou na levém břehu řeky Chrudimky. Je vybavena Francisovou turbinou.
Protože náš výlet vede okolo celé přehrady, míst, kde začít, je více. My jsme auto zaparkovali v Klokočově poblíž ústí řeky Chrudimky do přehrady. Výchozím místem ale může být i Seč, Horní Ves, nebo Ústupky. Z Klokočova vyrážíme po červené značce směrem na Čáslavské chaty a ještě v Klokočově míjíme krásný barokní lovecký zámeček. Ten vystavěl kolem roku 1789 Jan Karel Schönowetz z Ungarswertu. Jedná se o jednoduchou patrovou budovu s mansardovou střechou a s přilehlým anglickým parkem. Zámeček je v současné době nepřístupný a slouží pouze pro pořádání svateb a společenských akcí.
Dále sledujeme červenou turistickou značku, scházíme k přehradě a po jejím břehu procházíme lesem i chatovými osadami, kterých je tu spousta. Na červené značce stojí za zastavení 2 zajímavosti: legendární trampská hospůdka "Pod drnem" v Hoješíně a také malý židovský hřbitov poblíž.
Ten byl založen v polovině 18.století, nejstarší náhrobek pochází z roku 1814. Poslední uložení se uskutečnilo v roce 1919, poslední židovská rodina žila v Hoješíně do roku 1940. V roce 1932, při stavbě sečské přehrady byla polovina plochy hřbitova vyvýšena a vybudována ochranná betonová zeď.K devastaci hřbitova došlo ve dvou etapách. V roce 1962 byla zbourána hřbitovní zeď,márnice a byly odstraněny některé pomníky - tato devastace byla zastavena na popud památkových orgánů, ale v červnu 1980 byla opět zahájena.Náhrobky byly odstraněny a uloženy do jámy v blízkosti hřbitova. V září téhož roku byly likvidační práce opět zastaveny a MNV v Seči proved úpravu hřbitova osazením 7 zbývajících pomníků do parkové úpravy a zhotovil pamětní desku s textem o založení a existenci hřbitova.
Na rozcestí "Čáslavské chaty" přestoupíme na žlutou turistickou značku a procházíme chatovými osadami, kolem autokempu až k městečku Seč. Zde se můžeme občerstvit, anebo pokračovat dále po žluté značce až na rozcestí u přehradní hráze. Za povsimnutí stojí budova u rozcestí, která sloužila stavebním dělníkům při budování hráze jako kantýna. Zelená značka nás odtud vede tunelem pod zříceninou hrádku Vildštejn, přes těleso přehradní hráze, až na rozcestí pod zříceninou hradu Oheb, který také navštívíme.
Hrad Vildštejn ve spodní části neměl okna ani dveře. Vcházelo se do něj po žebřících nebo po dřevěných schodech, které se v případě napadení snadno odstranily a zamezily nepříteli vniknout do hradu. Dochované zbytky věže byly ve 40. letech 19. století strženy. Dnes zde najdete jen zbytky bašty a několik dalších pozůstatků zdí hradního paláce.Vzhledem k poloze není zřícenina Vildštejnu oficiálně přístupná.
První zmínka o hradu Oheb je z roku 1405 a vznikl patrně na ochranu území patřícího vilémovskému klášteru. Jméno Oheb dostal podle řeky ohebky(dnes Chrudimky), která pod hradem před stavbou sečské nádrže protékala. Slovo "oheb" dříve vyjadřovalo ostrou zatáčku nebo otočení se. V následujících letech byl hrad upravován a opevňován, již ale v roce 1490 byl hrad opuštěn. Dodnes se z něj zachovalo torzo vstupní brány, sklepů, věže a hradního paláce. Zřícenina je celkem rozlehlá a její prohlídka není nijak omezena. Je odtud nádherný výhled na sečskou přehradu a ostrov.
Po prohlídce hradu zůstaneme na modré značce a lesní cestou dojdeme do chatové a rekreační oblasti Ústupky, kde se můžeme občerstvit třeba v hotelu Jezerka. Modrá značka pak pokračuje podél přehrady kolem skal až na rozcestí Mladiny. Najdeme žlutou značku, společně s ní překonáme dřevěnou lávku přes Chrudimu, a kolem rekreačního areálu "Na Pilce" dojdeme zpět do Klokočova, odkud jsme výlet začali. Za zmínku stojí ještě 1000 let stará Klokočovská lípa, ale o té pojednává samostatný článek.